gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

cajДоаѓате дома после напорниот работен ден, и иако немате сила за ништо, пред Вас се уште многу обврски, па посегнувате по нездрави сокови и по слатки за кои верувате дека ке ви ја вратат енергијата. Но, всушност, има неколку пијалаци кои можат навистина да Ве смират и да ви дадат сила.
 
1. Чаша млеко – содржи триптофан кој во метаболизмот гради сератонин и така дава чувство на задоволство и ментална опуштеност. Млекото освен тоа, е и богато и со калциум, магнезиум, и калиум, кои придонесуваат за намалување на крвниот притисок.

2. Шоља топло какао – топлите пијалаци ја зголемуваат телесната температира и создаваат чувство на пријатност кое се вчитува во мозокот. И важно е да користите вистинско какао, а не мешавина со многу шеќери.

3. Црн чај – истражувањето на универзитетот во Лондон, покажало дека четири шољи црн чај на ден, во период од 6 недели, го намалува нивото на кортизол – хормонот кој се лачи за време на стресот и предизвикува психички и физички тегоби. 
voda14. Зелен чај – богат е со беанин кој ги подобрува концентрацијата и способноста за учење, ги смирува нервите и напнатоста, го намалува високиот крвен притисок, и ги ублажува симптомите на ПМС.

5. Чаша ладна вода - поволно делува на крвниот систем, и стимулира ендорфин кој предизвикува  чувство на срека и задоволство. Совршена комбинација за опуштање е чаша ладна вода и кратка прошетка на свеж воздух.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box