gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Калциумот е важен минерал за раст и густината на коските и забите. Тој може да се најде во многу здрави додатоци на исхраната. Сепак, еден од најдобрите начини да се зголеми внесот на калциум е преку добро избалансирана исхрана со храна богата со калциум.

1. Млечни производи.

Млеко, јогурт, сирење и павлака се одличен извор на калциум. Немасното млеко и сирење се најздравата опција.

2. Риба.

Конзервирана риба содржи меки коски и е најдобар извор на калциум. Изберете конзервирана сардини, лосос и скуша.

3. Зеленчук.

Зелен зеленчук, особено лиснато има богата содржина на калциум. Изберете кељ, бела репка, зелена салата и кељ.

4. Соја.

Производи од соја, како тофу, соино млеко, соино сирење и јогурт исто така се добар избор за додавање на дополнителна количина калциум во исхраната.

5. Сок и житарици.

Некои сокови се исто така богати со калциум. Други производи кои содржат калциум се леб, житарици, сок и ориз.

6. Семки од сусам.

Семките од сусам се исто така одличен извор на калциум. Можете да ги јадете сами или посипете ги на кифлици, леб и други слични производи. И можете да ги додадете во вашата омилена салата со пилешко и ќе имате одлична и здрава храна.

7. Бадеми.

Бадемите се одличен извор на калциум. И, исто така е многу здрава ужинка. Задолжително да ги замените чипсовите и другите нездрави грицки со бадеми.

8. Ленено семе.

Можеби е веќе добро познато дека лененото семе содржи големи количини на омега 3 масни киселини, но лененото семе е исто така богато и со калциум. Уште една добра причина зошто тие треба да бидат вклучени во дневната исхрана.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box