gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Македонската филхармонија под диригентство на Борјан Цанев, вечер во Битола ќе приреди целовечерен концерт со што почнува богата културна есен во овој град.

Концертот ќе се одржи во големата сала на НУ Центар за култура, а заедно со членовите на филхармонијата ќе настапи и виолинистот од Битола Владимир Костов.

- На програмата ќе бидат дела од Хајден, Бетовен, увертира од операта „Титус“ од Моцарт, како и делото „Рак“ од композицијата „Зодијак“ на Сони Петровски. Со македонската филхармонија ќе настапи и битолчанецот Владимир Костов-виолина, единствен музичар од Македонија кој повеќе пати е избиран да членува во реномираниот Светски оркестар на музичката младина, настапувајќи на турнеи во Европа, Америка и Азија, информираат организаторите на вечерешниот концерт во Битола.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode