gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Од 20 до 22 септември на три локации во Прилеп првпат ќе се организира „Интермецо џез викенд“.

На џез викендот организиран од локалната самоуправа ќе настапат повеќе познати џез македонски групи, односно „Летечки пекинезери“, „Тотал гум“, „Дамер Имери квартет“, „Ѓорѓи Шаревски квартет“, „Марија Јазз Љуартет“ и „Тони Китановски трио“.

Според градоначалникот Марјан Ристески, Прилеп докажува дека е град на фестивали со музика за сите вкусови, а во градот има голем број љубители на џез музиката.

- Прилеп првпат организира ваков музички настан и се надеваме на големо задоволство на љубителите на џез музиката, изјави Снежана Ристеска, советник за култура во општина Прилеп.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode