gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Новата надеж на меѓународната музичка сцена, девојката со неверојатен глас и талент, Selah Sue (Села Сју) доаѓа во Белградската арена, на 23 Септември.

Само со еден албум, го освои светот. Нејзините песни "Raggamuffin", "Crazy Vibes" и "This World", кој еден од најпознатите светски брендови на слатки, веднаш ја вклучија во рекламирање на нивните производи, беа на сите топ листи. Деби албумот "Selah Sue" е продадени над 720.000 копии во Европа и во Америка за само една недела, забележани се над 400.000 симнувања преку интернет.

Веднаш по појавувањето, во 2011 годин е добитник на престижната награда "European Border Breakers Award" и "Grand prix Constantin" и списанието Rolling Stone ја именува за една од најдобрите нови феномени на музичката сцена за 2012 година.

Нејзиниот глас останува препознатлив од првото слушање. А мешавината на соул, реге и дабстеп бран се карактеристичен музички израз на оваа дваесет годишна девојка која порасна во мало белгиско село и докажа дека бајките постои. Поставување на неколку песни на MySpace и донесоа илјадници фанови меѓу кои се вклучила во издавачката куќа "Because", која веднаш и понудиле договор за албум. За време на снимањето и понудиле соработка со најголемите продуцентски куќи во светот, меѓу кои и Cи Ло Грин со кого го снимила дуетот "Please".

Првиот сингл Raggamuffin ја воведе на пошироката публика и потоа следуваа Crazy Vibes, This Worls, Crazy Suffering Style. Врз себе го привлече вниманието на Принц кој ја повикал да настапува пред него на неговата белгиски турнеја. Настапувала на големите европски фестивали. Нејзината кариера брзо се проширила и во Америка, каде што таа имала поддршка од влијателни блогери, вклучувајќи ја Перез Хилтон и познатиот хип-хоп J.Coleom со кој сними нова верзија на песната Raggamuffin.

Моментално работи на нови песни со продуцентот Fugees - Jerry Wanderom и настапува низ Соединетите Американски Држави.

Билетите се во продажба. Од 16.08. да 31.08. билетите ќе бидат по цена од 1750 денари, а потоа со 01.09. до денот на концертот ќе чинат 1950 денари. Тие може да се купат преку веб-страниците: www.eventim.rs и www.kombankarena.com

Проверете зошто Selah Sue е моментално една од најквалитетните и најдобри изведувачи во светот, на 23 Септември во Комбанк арената!

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode