gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Нервоза, мигрена, зголемен аптетит и подуеност на стомакот во предменструалниот период се моменти кои се неподносливи кај многу жени.

Лекарите, велат дека “ПМС лудилoто“може да биде минато за повеќето жени ако пијат млеко, односно ако во тој период внесуваат повеќе количина на калциум.

Студијата на една болница во Њујорк покажува дека дневниот внес 1.200 милиграми калциум може да ги намали симптомите и до 54%.

Оваа количина е содржана во три големи чаши млеко, а калциумот можете да го внесете и како додаток во исхраната, посебно ако не конзумирате млеко и млечни производи.

Веганите, кои не ги користат во исхраната, можат да обезбедат калциум преку зелениот лиснат зеленчук – брокула, спанаќ, блитва и сушено овошје.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box