gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Швајцарецот Роџер Федерер ја забележа победата број 300 на турнирите од Мастерс серијата и стана првиот тенисер во историјата на овој спорт со таков учинок.

Федерер до историскиот резултат стигна синоќа откако во меч од 2.коло на турнирот во Синсинати (САД) го победи Канаѓанецот Васек Поспишил со 2-1, по сетови 7:6, 5:7 и 6:2.

Покрај 300. победи Федерер на Мастерс турнирите има и 89 загубени мечеви.

Втор на оваа листа е Рафаел Надал (Шпанија) со 281. победа и 54 порази, а трет Новак Ѓоковиќ со 220 добиени и 54 загубени мечеви.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode