gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Мемоарите на воената фотографка Линдзи Адарио беа објавени пред еден месец, а врз основа на нив веќе е подготвено сценарио за филм.

Филмот насловен „Тоа е она што го работам: Животот на фотограф во љубов и војна“, би требало да го режира Стивен Спилберг, а главна улога ќе ја толкува Џенифер Лоренс, пишува „Тајмс“.

Адарио наводно се сретнала со сите заинтересирани режисери, меѓу кои бил и Дарен Аронофски, кој за главните улоги ги предлагал Натали Портман и Џорџ Клуни.

Последните 15 години Адарио правеше фотографии на жртвите на воените судири, пред се на жени, во Авганистан, Либија, Ирак, Индија и Израел.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode